Fler nyheter

Ökat anslag till Arbetsmiljöverket

  • 9 september 2024

Regeringen meddelade i helgen att Arbetsmiljöverket får ökat förvaltningsanslag med 50 miljoner kronor i kommande budgetproposition för 2025. Det ökade anslaget ska användas till fler inspektioner och mer träffsäker tillsyn i riskutsatta verksamheter.

– Det känns bra att regeringen ser ett behov av investering i arbetsmiljöarbetet och att vi är viktiga i det arbetet. Vi får nu vänta på riksdagsbeslutet om budgeten och regleringsbrevet för att få detaljerna i vad regeringen vill. Men det är klart att med det ökade anslaget får vi en stabil och långsiktig finansiering och kan i lugn och ro planera för fler inspektioner samtidigt som vi kan utveckla effektiva arbetsmetoder, säger Lars Lööw, Arbetsmiljöverkets generaldirektör och tillägger;

– Det är också viktigt att utveckla hela myndigheten och de verktyg vi har till förfogande för det är i samspelet mellan olika delar av verksamheten som vi får mest effekt.

Den 19 september lämnar regeringen sin budgetproposition för 2025 samt höständringsbudgeten för 2024 till riksdagen. I budgetpropositionen för 2025 avser regeringen att öka Arbetsmiljöverkets förvaltningsanslag med 50 miljoner kronor. Året därpå beräknas anslaget öka med ytterligare 25 miljoner (75 miljoner) kronor och 2027 med ännu 25 miljoner, ett tillskott på totalt 100 miljoner kronor, enligt ett pressmeddelande från regeringen. Medlen ska användas för fler inspektioner och effektivare tillsyn mot dödsolyckor och andra allvarliga arbetsmiljörisker, skriver regeringen i pressmeddelandet. Där ingår också att utveckla hur urvalet av vilka arbetsplatser som ska inspekteras för att tillsynen i större utsträckning ska riktas mot de arbetsplatser där riskerna är som störst.

Relaterade nyheter

  • Sök bidrag för information och rådgivning om visselblåsning för 2026
    • 8 oktober 2025
    Arbetsgivar- och arbetstagarorganisationer, samt vissa ideella organisationer, kan nu söka statsbidrag för att ge information och rådgivning om skydd för personer som rapporterar om missförhållanden, det vill säga visselblåsare.
  • Låga priser kan kosta liv – stoppa arbetslivskriminaliteten nu!
    • 27 augusti 2025
    Arbetslivskriminaliteten ökar – och vi behöver bli fler som agerar för att stoppa utvecklingen. Människor tvingas bo på sina arbetsplatser, får sina löner beslagtagna eller inte betalt alls. Det är inte bara ett brott mot lagar och skattesystem – det är ett brott mot människor.
  • Gränsvärden för bly, diisocyanater och krom (VI) sänks
    • 3 juli 2025
    Arbetsmiljöverket sänker gränsvärdena för hur stora mängder bly, diisocyanater och krom (VI)-föreningar en arbetstagare får andas in. De nya värdena ska tillämpas från och med 9 april 2026.
  • Gränsvärdet för asbest sänks
    • 1 juli 2025
    Arbetsmiljöverket sänker gränsvärdet för asbest. Samtidigt ändras några regler som gäller tillstånd, utbildning och medicinska kontroller. De nya reglerna ska tillämpas från och med 19 december 2025.
Fler nyheter