Fler nyheter

Center mot arbetslivskriminalitet startar i Stockholm

  • 14 november 2023

Idag öppnar ett center mot arbetslivskriminalitet i Stockholm. Det är landets sjätte center, där Arbetsmiljöverket och åtta andra myndigheter jobbar tillsammans för att motverka brott i arbetslivet.

Bild på en inspektör och polis som kontrollerar en lastbil.

Arbetslivskriminalitet ökar och vi myndigheter behöver fortsätta att utveckla våra metoder för att komma åt de oseriösa företagen från flera håll.

– Centren är nav för myndigheternas gemensamma arbete mot arbetslivskriminalitet. Vi samarbetar i planering, genomförande och uppföljning av gemensamma kontroller och utifrån gällande sekretessregler utbyter vi information om vilka företag och organisationer som ska kontrolleras, säger Håkan Olsson, vikarierande generaldirektör vid Arbetsmiljöverket.

Arbetsmiljöverket är samordnande myndighet i samarbetet mot arbetslivskriminalitet. I arbetet deltar Arbetsförmedlingen, Ekobrottsmyndigheten, Försäkringskassan, Jämställdhetsmyndigheten, Migrationsverket, Polismyndigheten, Skatteverket och Åklagarmyndigheten.

Centret öppnar i Polisens lokaler. Sedan tidigare finns fem center mot arbetslivskriminalitet, i Umeå, Uppsala, Örebro, Göteborg och i Norrköping. Planen är att starta det sjunde och sista centret i Malmö den 1 december.

– När vi sitter i samma lokaler ökar vår möjlighet till samarbete och utbyte av information utifrån gällande sekretessregler. Då kan vi också i högre utsträckning rikta in oss på arbetsplatser där vi verkligen behöver vara. Genom den här konstruktionen får vi en samlad kunskap och ännu mer spets i vårt urval, för vi hittar brister på i stort sett vartenda arbetsställe vi kontrollerar, säger Håkan Olsson.

Kriminella i den organiserade brottsligheten använder företag som sina brottsverktyg för att komma åt bidrag och på andra sätt fuska sig till det som de inte har rätt till. Vi riktar därför våra kontroller mot företag i de branscher som vi myndigheter tillsammans har analyserat och där vi ser att riskerna för arbetslivskriminalitet är störst. Sedan 2018 har Arbetsmiljöverket deltagit i drygt 11 000 gemensamma myndighetskontroller. Det har bland annat lett till att drygt 1 100 företag har fått betala eller riskerar att få betala sanktionsavgifter på sammanlagt cirka 61 miljoner kronor.

Relaterade nyheter

  • Brister upptäckta vid kontrollinsats på stålverksbygget i Boden
    • 6 november 2025
    Flera allvarliga brister upptäcktes när Arbetsmiljöverket tillsammans med andra myndigheter genomförde en kontrollinsats på området där det nya stålverket i Boden byggs. Totalt kontrollerade vi drygt 1700 personer och nära 160 företag gällande arbetsgivares skyldighet att anmäla utländsk arbetskr...
  • Är din verksamhet trafiksäkrad?
    • 28 oktober 2025
    Varje år omkommer mellan 60-70 personer i arbetsrelaterade trafikolyckor i Sverige vilket gör det till en av de vanligaste dödsorsakerna under arbetstid. Olyckorna drabbar både yrkeschaufförer och andra trafikanter.
  • Sök bidrag för information och rådgivning om visselblåsning för 2026
    • 8 oktober 2025
    Arbetsgivar- och arbetstagarorganisationer, samt vissa ideella organisationer, kan nu söka statsbidrag för att ge information och rådgivning om skydd för personer som rapporterar om missförhållanden, det vill säga visselblåsare.
  • Låga priser kan kosta liv – stoppa arbetslivskriminaliteten nu!
    • 27 augusti 2025
    Arbetslivskriminaliteten ökar – och vi behöver bli fler som agerar för att stoppa utvecklingen. Människor tvingas bo på sina arbetsplatser, får sina löner beslagtagna eller inte betalt alls. Det är inte bara ett brott mot lagar och skattesystem – det är ett brott mot människor.
Fler nyheter