Fler nyheter

Lars Lööw blir ny generaldirektör för Arbetsmiljöverket

  • 19 januari 2024

Regeringen har utsett Lars Lööw till generaldirektör för Arbetsmiljöverket. Han tillträder den 1 mars 2024.

Lars Lööw. Foto: Eva Dalin
Lars Lööw. Foto: Eva Dalin

Lars Lööw kommer närmast från Arbetsförmedlingen där han har varit vikarierande generaldirektör och chef.

– Vi ser framemot att Lars Lööw kommer till oss, säger Anna Fogelberg Wik, vikarierande ställföreträdande generaldirektör på Arbetsmiljöverket.

Nedan hittar du en länk till regeringens pressträff samt pressmeddelande:

Paulina Brandberg presenterar ny generaldirektör för Arbetsmiljöverket, extern webbplats, öppnas i nytt fönster

Lars Lööw ny generaldirektör för Arbetsmiljöverket, extern webbplats, öppnas i nytt fönster

Relaterade nyheter

  • Är din verksamhet trafiksäkrad?
    • 28 oktober 2025
    Varje år omkommer mellan 60-70 personer i arbetsrelaterade trafikolyckor i Sverige vilket gör det till en av de vanligaste dödsorsakerna under arbetstid. Olyckorna drabbar både yrkeschaufförer och andra trafikanter.
  • Sök bidrag för information och rådgivning om visselblåsning för 2026
    • 8 oktober 2025
    Arbetsgivar- och arbetstagarorganisationer, samt vissa ideella organisationer, kan nu söka statsbidrag för att ge information och rådgivning om skydd för personer som rapporterar om missförhållanden, det vill säga visselblåsare.
  • Låga priser kan kosta liv – stoppa arbetslivskriminaliteten nu!
    • 27 augusti 2025
    Arbetslivskriminaliteten ökar – och vi behöver bli fler som agerar för att stoppa utvecklingen. Människor tvingas bo på sina arbetsplatser, får sina löner beslagtagna eller inte betalt alls. Det är inte bara ett brott mot lagar och skattesystem – det är ett brott mot människor.
  • Gränsvärden för bly, diisocyanater och krom (VI) sänks
    • 3 juli 2025
    Arbetsmiljöverket sänker gränsvärdena för hur stora mängder bly, diisocyanater och krom (VI)-föreningar en arbetstagare får andas in. De nya värdena ska tillämpas från och med 9 april 2026.
Fler nyheter