- Arbetsmiljöverket vill inte hindra gymnasieelever från att arbeta!
- Vi håller på att arbeta om verkets föreskrifter om hur barn och ungdomar får arbeta. Vi vill inte alls göra det omöjligt för ungdomar att arbeta vid sidan av skolan, vare sig efter skolan eller på helger. Däremot finns det regler redan idag kring dessa frågor och vi har försökt att förtydliga dem. Förslaget har vi först diskuterat med representanter för arbetsgivare och fackliga organisationer och sedan skickat ut på remiss för at få in ytterligare synpunkter. Nu kommer vi att gå igenom vad olika organisationer har tyckt om förslaget. Därefter fortsätter diskussionerna.
Undervisning i gymnasieskolan eller på en praktikplats begränsas inte på något sätt av våra föreskrifter. Det gäller både tid och arbetsuppgifter. Fortfarande är det skolan som utformar och reglerar hur detta kommer att se ut.
- Varför finns det regler på det här området överhuvudtaget? I grunden handlar det om att begränsa barnarbete. Därför är reglerna hårdare ju yngre man är. Det är nog få som tycker att yngre barn ska få arbeta hur mycket som helst. Sedan ändras reglerna ju äldre man blir. Och det är viktigt att hitta begripliga, tydliga och rimliga regler för respektive åldersgrupp. Sverige som land kan inte heller göra som man själv vill då det finns regler inom EU, inom Europarådet och FN-organet ILO kring dessa frågor.
Du som vill veta vad som gäller idag, kan läsa mer i broschyren Så får barn och ungdomar arbeta, ADI 043



![Direkt till sidans huvudinnehåll [alternativt tryck alt S]](/images/tom_tcm3-2141.gif)